Ostatnio wśród znajomych rozgorzała dyskusja na temat drzwi zewnętrznych i oczekiwań, jakie mają spełniać. Jakie mają być – ciche, ciepłe i wytrzymałe
czy bezpieczne i solidne?
Kolega Artysta – o dziwo! – powiedział, że taki produkt musi być przede wszystkim praktyczny, bo to nie dzieło sztuki. Kolega Sknerus wtrącił, że rok temu kupił drzwi firmy X i zapłacił za nie 30 proc. mniej niż za oryginalny produkt firmy Hormann, a wyglądają prawie tak samo. Zgasiła go własna żona krótkim acz treściwym stwierdzeniem „no właśnie – prawie – robi kolosalną różnicę”. Okazało się, że wiatrołap u Sknerusów może robić za lodówkę a miał być ciepłym przedsionkiem domowych pieleszy. To stwierdzenie pchnęło wstęgę dyskusji w kierunku tematu oszczędności kosztów ogrzewania domu. To kolega Oszczędny, którego drzwi zewnętrzne będą wchodzić bezpośrednio na salon poczuł, że musi rozkminić temat, bo nie stać go na dodatkowe koszty. Nie muszę dodawać, że było burzliwie…
Wybór drzwi to dla świadomego klienta nie tylko sprawa ich wyglądu zewnętrznego i ceny, ale przede wszystkim ich konstrukcji zapewniającej bezpieczeństwo i dobrą i izolację cieplną. Niebagatelną rolę odgrywa również materiał, z którego drzwi zostały wykonane.
I tak dla tradycjonalistów, drzwi drewniane, wykonane z materiału charakteryzującego się dobrą izolacją cieplną, wymagają dość wysokiego nakładu pracy związanego z ich impregnacją i konserwacją ze względu na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zarówno ościeżnice jak i drzwi drewniane stanowią efektywną barierę dla dźwięków i zmiennych temperatur. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach znajdujących się blisko ulic i ruchliwych miejsc.
Stalowe drzwi zewnętrzne to dobry wybór dla osób poszukujących dobrych drzwi antywłamaniowych w rozsądnej cenie. Mają bardzo stabilną konstrukcję, a dzięki ocynkowanej i lakierowanej powierzchni są odporne na każde warunki pogodowe. Jeżeli dodatkowo są osadzone w aluminiowej ościeżnicy i wypełnione twardą pianką PU, tak jak Thermo65, gwarantują doskonałą izolację termiczną o współczynniku przenikalności cieplnej (UD) nawet 0,87 W/(m²K)*
Drzwi aluminiowe, pomijając niebywale elegancki wygląd, na przykład Thermoplan Hybrid, zyskują coraz większe grono zwolenników ze względu na fakt, że stopy aluminium cechują się korzystnym parametrem konstrukcyjnym, tzn. stosunkiem wytrzymałości do ciężaru właściwego, który jest większy niż dla stali. Drzwi aluminiowe wyposażone w profil wielokomorowy dobrze izolują i spełniają wysokie wymogi bezpieczeństwa. Mimo niewielkiej masy własnej są bardzo stabilne, a do tego zapewniają wysoką izolację akustyczną. Należy podkreślić że współczynnik przenikalności cieplnej dla drzwi aluminiowych marki Hormann waha się w zależności od modelu od 0,47 do 0,78 W/(m²K). Co to znaczy? To oznacza że klient otrzymuje w przypadku modelu ThermoCarbon najcieplejsze drzwi dostępne na rynku. To ciepły wiatrołap zimą i niewychłodzone ubrania. To poszanowanie natury i duża oszczędność finansowa w skali wielu lat dla wymagającego użytkownika.
Reasumując, drzwi wejściowe powinny być szczelne i skonstruowane w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko dostania się do wnętrza niepowołanych osób oraz wykonane
z materiałów, które nie stracą w krótkim czasie swoich własności termoizolacyjnych i walorów estetycznych.
W celu poszerzenia znajomości tematu zapraszamy na stronę
„Zewnętrzne drzwi wejściowe Hormann” – można tam porównać podane w tekście parametry drzwi.
*Wartość współczynnika przenikania ciepła UD określa, ile ciepła będzie przedostawać się przez m2 okna przy danej różnicy temperatury (1 stopień) pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną stroną okna. Im mniej tej energii przedostaje się na zewnątrz, tym lepiej.