Kiedy decydujemy się na zakup i montaż drzwi zewnętrznych, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich bezpieczeństwo, kolor czy wzór.
Coraz większą uwagę świadomy Klient zwraca na właściwości izolacyjne drzwi wejściowych.

W przypadku drzwi zewnętrznych bardzo ważne jest to, żeby drzwi były „ciepłe” – czyli nie następowała przez nie strata ciepła. Innymi słowy pod uwagę trzeba wziąć nie tylko parametry samych drzwi, ale zadbać również o dobrą izolację termiczną podczas ich montażu. Chodzi o to, aby styk muru i ościeżnicy był ocieplony. Inaczej powstanie mostek termiczny czyli niechciana luka przez którą budynek traci ciepło. Źle zamontowane drzwi zewnętrzne powodują straty ciepła do 20%.

Zły mostek termiczny

Brak reakcji na mostki termiczne może mieć poważne konsekwencje. Po pierwsze zdrowotne – kiedy jesienią i zimą ostro wieje od drzwi. Po drugie wzrost rachunków za ogrzewanie. Wreszcie po trzecie, jeżeli izolacja jest niepełna lub naruszona – przepuszcza wilgoć, która dodatkowo ją niszczy – ta zaś traci przez to swoje unikatowe właściwości.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Prawidłową metodą montażu jest tak zwany ciepły montaż, który pozwala w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła. Polega on na osłonięciu styku drzwi ze ścianą taśmami izolacyjnymi, które regulują przepływ pary wodnej i zapobiegają gromadzeniu się jej w warstwie izolacji termicznej wypełniającej przestrzeń między ramą a murem. Tą izolacją może być zarówno piana poliuretanowa, jak i taśma paroszczelna . Rodzaj i rozstaw łączników mechanicznych, dzięki którym drzwi będą stabilnie osadzone w przegrodzie, powinno się dobrać do rodzaju muru, ciężaru drzwi i materiału, z którego jest zrobiona ościeżnica.

Dlaczego ocieplenie progu drzwi zewnętrznych jest ważne?

Obecnie standardem w firmie Hormann jest montaż progu termoizolacyjnego, a w zasadzie elementów termoizolacyjnych wpuszczanych w posadzkę poniżej progu. Powinno być ich tyle aby materiał termoizolacyjny sięgał do warstwy betonu znajdującego się poniżej ocieplenia podłogi. Taki zabieg pozwoli zlikwidować mostki termiczne powstające na poziomie posadzki i wylewki.

Specjalistyczny montaż drzwi zewnętrznych

A na koniec – ktoś kiedyś powiedział, że budownictwie podobnie jak w medycynie liczy się specjalizacja. Warto zapamiętać, że aby drzwi spełniały wszystkie warunki zawarte w specyfikacji, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Nawet wysokiej jakości wyroby nie spełnią do końca swojego zadania, i nie osiągną konkretnych parametrów, jeśli instalacja zostanie wykonana niefachowo.
Jeżeli panujecie Państwo zakup lub wymianę drzwi zewnętrznych – serdecznie zapraszamy do naszych salonów w Jaworznie, Będzinie, Tychach i Katowicach.
Jako autoryzowany Partner firmy Hormann służymy pomocą i fachową radą przy poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla Państwa domu.