Automatyczna brama garażowa oferuje znacznie większy komfort użytkowania niż brama otwierana ręcznie. Brama z napędem elektrycznym podnosi także bezpieczeństwo – dzięki odpowiednim zabezpieczeniom do środka nie dostanie się nikt nieproszony. Za prawidłową jej pracę odpowiada napęd automatyczny – czym jest i jak go dobrać?

Zimą oraz w deszczowe dni z pewnością docenisz fakt, iż nie musisz wysiadać z samochodu, aby otworzyć bramę garażową.
Dochodzi do tego możliwość wykorzystania jednego pilota do drzwi garażowych, regulacji wietrzenia, czy operowania światłem w pomieszczeniu.

Parametr na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bramy, to jej wielkość i ciężar. Siła ciągnięcia i pchania musi być dopasowana do ciężaru bramy. Dobre napędy do otwierania mniejszych, lekkich bram osiągają siłę 750 N, jak ProMatic 4 firmy Hormann, z kolei większe, do otwierania bram szerokich i cięższych – aż 1000 N ( mowa tu o bramach wykorzystywanych w prywatnych budynkach mieszkalnych)

Prędkość otwarcia napędu
zazwyczaj jest stała i wynosi 20 cm/s – jednak możemy spotkać napędy, które wykonują tę operację znacznie szybkiej. Korzystając z napędów Hormann Supramatic E lub SupraMatic P masz zagwarantowaną szybkość otwierania dużej bramy garażowej na poziomie 25 cm/s.

System BiSecur Hormann

System BiSecur nadaje na częstotliwości zmiennej 868 MHz

Sterowanie napędu odbywa się drogą radiową, częstotliwość kanału w rozwiązaniach firmy Hormann to 868 MHz. Wyjątkowo bezpieczny system kodowania BiSecur z dwukierunkowym systemem sterowania radiowego gwarantuje maksymalne zabezpieczenie wysyłanego sygnału sterowania radiowego przed skopiowaniem go przez niepowołane osoby. System Hormann został przetestowany i certyfikowany przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Ruhr w Bochum. Jego zaletą jest 128-bitowe kodowanie ( korzysta z niego bankowość elektroniczna). BiSecur gwarantuje odporny na zakłócenia sygnał radiowy o stabilnym zasięgu.

Na koniec pamiętaj, aby montaż automatyki (czy to w nowej, czy w starej bramie garażowej) zlecić wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się utraty gwarancji na bramę, jeżeli okaże się, że automatyka została źle zamontowana.